چرا برخی از افراد با این‌که ظاهراً همهٔ شرایط برای آن‌ها آماده است، کمتر شانس موفقیت، شادمانی و ثروتمند شدن را از خود نشان می‌دهند؟ خیلی از افراد را در اطراف خود دیده‌ایم که همهٔ برنامه‌های موفقیت و هدف‌گذاری را شرکت می‌کنند و هر روز تلاش می‌کنند اما موفق نمی‌شوند.

شاید خود شما هم جزء این افراد هستید و تلاش می‌کنید اما نه حالت‌تان خوب هست و نه به چیزی که می‌خواهید می‌رسید. در این مقاله به چند نکته کوتاه اما مهم در مورد این مسأله می‌پردازیم.

شاید کمی عمیق‌تر اگر بخواهیم به این مسأله نگاه کنیم بهتر است کمی به گذشته برگردیم یعنی کودکی شما… همه ما کودکی داشته‌ایم و به خاطر علم پایین و شاید به خاطر کمبود دانایی پدر و مادر خود معیارهایی که برای موفقیت لازم داریم در وجود ما کاشته نشده است.

اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که خیلی از افراد که به موفقیت و خوشبختی نمی‌رسند به خاطر خشم فروخورده آن‌هاست…

خشم فروخورده چیست
و چگونه بهتر می‌توانیم آن را حل کنیم؟

خشم فرو خورده ما معمولاً به خاطر برخوردهای اشتباه در کودکی بوده و حتی این خشم در بزرگسالی هم به خاطر شکست‌ها و اشتباهات زندگی تشدید شده و باعث شده ما هر روز در یک دور باطل باشیم.

نکته مهم این هست که این خشم فروخورده و رنجش پنهان شده که ما معمولاً از آن آگاه نیستیم خود را به صورت اضطراب و افسردگی و لذت نبردن از زندگی و بی‌تفاوتی به سرنوشت خود خودش را نشان می‌دهد و حتی در موارد شدید ممکن است فرد روانپریش شود.

شادمانی پیش شرط موفقیت است، همه ما لازم هست بدانیم که قبل از این که بخواهیم موفق باشیم باید ببینیم دلیل این عدم موفقیت چیست… پس ابتدا باید راه حلی درست و مفید از راه‌های متفاوت مثل کتاب‌های روانشناسی علمی و یا صحبت با یک روانشناس خوب این خشم‌ها را پیدا کنیم و ابتدا شاد باشیم و همهٔ ما می دانیم که با شادی حرکت در مسیر موفقیت خیلی آسان‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

»‌ چقدر احساس ارزشمندی میکنید؟

اما مسأله دیگری که در مسیر موفقیت ما وجود دارد و شاید از آن آگاه نیستیم عزت نفس و احساس ارزشمندی هست… مشکل کجاست؟ یکی از مهمترین موانع موفقیت نبود احساس ارزشمندی می‌باشد.

اما احساس ارزشمندی چگونه می‌تواند مانع موفقیت ما بشود؟
تعریف دقیق این باور و احساس این هست که «فرد بدون توجه به داشته‌هایش خود را لایق بداند و عمیقاً به این نتیجه در ذهن خود برسد که من دوست داشتنی هستم و لایق زندگی خوب، دوستان خوب و موفقیت هستم

تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که وقتی ما در درون به این نتیجه برسیم که من دوست داشتنی و خواستنی هستم در بیرون کارهای خوب و مفید انجام خواهیم داد و اگر فرد در درون خوب به این نتیجه رسیده باشد که من خوب و لایق نیستم کارهای او هم فایده‌ای نخواهد داشت.

پس ما ابتدا لازم هست با تلاش بر روی ذهنیت خود به این نتیجه عمیقاً باور داشته باشیم که من دوست داشتنی هستم و لایق زندگی شاد و بهتری هم هستم.

شاید بگویید چگونه می‌توانم این کار را بکنم… یکی از ساده‌ترین کارها خواندن کتاب‌هایی با موضوع عزت نفسمی‌باشد و در صورت شدید بودن می‌توانید از یک متخصص روان که آگاه و دانا باشد کمک بگیرید – و یا توصیه میکنم مقاله «چرا عزت نفس همان اعتماد به نفس نیست و باید تفاوت آنها را بدانیم؟» را برای شروع بخوانید.

در بخش دوره‌های صوتی سوخت جت نیز، یک دوره رایگان اختصاصی اعتماد به نفس و عزت نفس برای دانلود وجود دارد که اگر هنوز آنرا دانلود نکردید سریع‌تر دست به کار شوید و آنرا دانلود کنید.

البته من هم در نوشته‌های بعدی سعی می‌کنم راهنمایی‌های علمی و مفید را در زمینهٔ افزایش این صفت مهم و حیاتی در اختیار شما قرار دهم.

» چقدر به خودتان ایمان دارید؟

موضوع دیگری که تضمین کننده موفقیت شما می‌باشد، معیار اعتماد به نفس هست که این اعتماد به نفس می‌تواند مثبت و یا منفی باشد؛ شاید تعجب کنید که مگر اعتماد به نفس منفی هم داریم؟

بله همهٔ ما یا اعتماد به نفس مثبت داریم و یا منفی…

بگذارید ابتدا تعریف دقیقی از اعتماد به نفس به شما بدهم.

  • اعتماد به نفس مثبت : افراد با اعتماد به نفس مثبت باورشان این هست که من می‌دانم و می‌توانم

این نکته را گوشزد کنم که این تعریف در حوزهٔ توانایی‌ها و استعدادها و علایق فرد می‌باشد.

  • اعتماد به نفس منفی : باور دارید که با وجود این که می‌دانم نمی‌توانم و دوم این که نه می‌دانم و نه می‌توانم

پس لازم هست که ما در اولین قدم ببینیم در چه مرحله‌ای از اعتماد به نفس قرار داریم؟
اگر اعتماد به نفس ما مثبت هست که عالی هست و ما می‌توانیم به اهداف خود برسیم. اما اگر اعتماد به نفس ما منفی هست لازم هست اقداماتی در این زمینه انجام دهید.

زیرا یکی از اصلی‌ترین رکن‌های موفقیت اعتماد به نفس هست؛ اگر این ویژگی در کودکی از طریق تربیت به شما داده نشده است و در درون شما وجود ندارد لازم هست برای رسیدن به حال خوب و موفقیت این صفت را در درون خود رشد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *